کد :  1381429  
تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۳۹۶ یادداشت و گزارش
بر اساس آمارهای پایگاه علمی ESI بررسی شد:
ضریب نفوذ اینترنت در ایران و جهان
از قرن ها پيش تا به حال، بشر براي انجـام كارهـاي ارتبـاطي، مكاتبـات و سایر موارد، از ابزارهـاي متفاوتي بهره برده است و درطول اين سال‌ها هميشه در تـلاش بـراي توسـعه و پيشـرفت ابزارهاي ارتباطي خود بوده است. با ورود بشر به قرن بيستم، جهش بزرگي در توسعة علم و فن آوري ارتباطات و اطلاعات صورت گرفت؛ و ايجاد و گسترش اينترنت، تحولي شگرف در اين حيطه ايجاد كرد.
بر اثر اين تحول، امروزه اينترنت به عنوان ابزاري نـوين نـه تنها صرفاً براي انجام كارهاي ارتباطي و مكاتبات، بلكه جهـت انجـام بسـياري از كارهـاي ديگر همچون كارهاي اداري، تجاري، تحقيقات علمي، سـرگرمي، تفـريح، و... در اختيـار مردم قرار گرفته است. شواهد بيانگر اين حقيقت است كه فناوري اطلاعات و ارتباطات و رسانه‌هاي جديد در
دهة آينده، به بزرگترين مولد رشد ناخالص ملي كشورها تبديل خواهد شـد و بـيش از 70 درصد رشد ناخالص ملي را تحت پوشش قـرار خواهـد داد.
آمارهایی که همه روزه از سوی وب‌سایت‌های وضعیت اینترنت جهان و همچنین آمارهایی که مرکز مدیریت توسعۀ ملی اینترنت در خصوص تعداد کاربران اینترنت ارائه می‌دهد، روند رو به رشد گسترش تعداد کاربران اینترنتی را در جهان و ایران نشان می‌دهد. این مسئله به این معناست که شبکۀ جهانی اینترنت توانسته است طی این سال‌ها ضریب نفوذ خود را در زندگی افراد افزایش دهد و به یکی از جنبه‌‌ها و ابعاد کاربردی و با اهمیت زندگی افراد تبدیل شود. کاربران اینترنتی ساعاتی چند در هفته یا ماه به استفاده از جنبه‌های مختلف اینترنت از قبیل جستجوی اخبار و اطلاعات، چک کردن ایمیل و نرم‌افزارهای ارتباطی و گفتگو، انجام خرید یا امور بانکی و اشتراک مطالب و موضوعات مورد نظرشان اقدام می‌کنند، بدین ترتیب اهمیت و کارکرد شبکۀ اینترنت در زندگی شهری امروز ما آن‌قدر شایان توجه است که می‌توان ادعا کرد در کلان‌شهری مانند تهران نبود اینترنت یا اختلال در آن می‌تواند زندگی ساکنین و بسیاری از فعالیت‌های شهری را با اختلال شدید و حتی وقفه روبرو کند.
ضریب نفوذ اینترنت بر اساس شاخص‌های توسعه انسانی سازمان ملل اندازه‌گیری می‌شود. این سازمان بر اساس این شاخص‌ها کشورها را به چهار گروه عمده تقسیم می‌کند که عبارتند از:
  • کشورهای با شاخص‌های توسعه انسانی بسیار زیاد (شامل 47 کشور)
  • کشورهای با شاخص‌های توسعه انسانی زیاد (شامل 48 کشور)
  • کشورهای با شاخص‌های توسعه انسانی متوسط (شامل 47 کشور)
  • کشورهای با شاخص‌های توسعه انسانی ضعیف (شامل 45 کشور)
 
آمار تعداد كاربران اينترنت و نسبت آن ها به جمعيت جهان


 
اطلاعات نمودار شماره 1 نشان می‌دهد که بیشترین درصد نفوذ اینترنت در جهان به آمریکای شمالی اختصاص دارد. به این معنی که 88.10 درصد جمعیت این منطقه از اینترنت استفاده می‌کنند. این منطقه 4.8 درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است. بعد از آن اروپا با جمعیتی برابر با 0.9 درصد جمعیت جهان، که 80.2 درصد این جمعیت دارای اینترنت می‌باشند. بعد از آن منطقه استرالیا و اقیانوسیه است که تنها 0.5 درصد جمعیت جهان را دارد که 69.6 درصد آنان از اینترنت استفاده می‌کنند. به دنبال آن منطقه آمریکای لاتین و کارائیب با داشتن 8.6 درصد جمعیت جهان، 62.4 درصد آن صاحب اینترنت می‌باشند. پس از آن منطقه خاورمیانه با جمعیت 3.3 درصدی جهان، 57.7 درصد آنان از اینترنت بهره می‌برند. بعد از آن آسیا با داشتن جمعیتی برابر با 55.2 درصد جمعیت جهان که تنها 46.7 درصد آنان از اینترنت استفاده می‌کنند. در آخر نیز آفریقا با دارا بودن 16.6 درصد جمعیت جهان که فقط 31.2 درصد این جمعیت از اینترنت بهره می‌برند.
 
 
 
نسبت جمعیت به رشد استفاده از اینترنت
 


نمودار شماره 2 بیان می‌کند که رشد و نفوذ اینترنت در طی هفده سال گذشته آفریقا به نسبت بیشترین رشد را داشته است. بعد از آن کشورهای خاورمیانه، آمریکای لاتین و حوزه کارائیب، آسیا، اروپا، استرالیا و اقیانوسیه و در آخر نیز آمریکای شمالی رشد و افزایش ضریب نفوذ اینترنت را داشته‌اند. در کل دنیا نیز از سال 2000 تا سال 2016 ضریب نفوذ اینترنت 976.4 درصد بوده است.
 
 
ضریب نفوذ اینترنت در ایران
 


اطلاعات نمودار شماره 3 بیانگر این مطلب است که در سال 2000 میلادی میزان کاربران اینترنت حدود 250هزار نفر بوده‌اند که در سال 2017 این کاربران به میزان 56 میلیون و 700 هزار نفر رسیده است. این مطلب نشان می‌دهد که ضریب نفوذ اینترنت و کاربرد آن در کار روزمره به شدت افزایش یافته است
 
درصد جمعیت استفاده‌کننده از اینترنت در ایران
 


با توجه به اطلاعات نمودار شماره 4 می‌توان بیان کرد که در سال 2000 میلادی تنها 3.8 درصد جمعیت ایران دارای اینترنت بوده‌اند که این میزان در سال 2017 میلادی به 70 درصد جمعیت رسیده است. نفوذ اینترنت در ایران از سال 2000 تا 2017 در تمامی سال‌ها از یک رشد خطی برخوردار بوده است، به جز در سال 2010 میلادی که نسبت به جمعیت سال 2009 حدود 5.3 درصد کمتر بوده است.
 
 
درصد جمعیت استفاده‌کننده از اینترنت در کشورهای خاورمیانه
 


با توجه به اطلاعات نمودار شماره 5 می‌توان بیان کرد که در سال 2017 میلادی 98 درصد جمعیت بحرین از اینترنت استفاده می کنند. بعد از آن 94.3 درصد جمعیت قطر، 90.6 درصد جمعیت امارات، 80 درصد جمعیت اردن، 79.8 درصد جمعیت رژیم اشغالگر، 78.4 درصد جمعیت کویت، 76.1 درصد جمعیت لبنان، 73.8 درصد جمعیت عربستان، 70 درصد جعیت ایران، 69.8 درصد جمعیت عمان، 61.2 درصد جمعیت فلسطین، 36.2 درصد جمعیت عراق، 31.9 درصد جمعیت سوریه ور در آخر نیز 24.6 درصد جمعیت یمن از دارای اینترنت بوده‌اند.
 انتهای پیام /ج