کد: ۱۴۵۲۸۲۲       تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۶

دکتر محمود مشفق:
روند سالمندی در کشور شتاب گرفته است
دکتر محمود مشفق در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص پدیده سالخوردگی جمعیت گفت: کشور در حال گذار جمعیتی است و روند سالمندی جمعیت کشور نیز شتاب گرفته است.
وی افزود: ما در آستانه این گذار هستیم و باید تمهیدات لازم را داشته باشیم و با متعادل سازی هرم جمعیتی و سیاست های باروری متناسب زمینه ورود به این مرحله را فراهم نماییم.
وی ادامه داد: بر اساس تحقیقی که در کنفراس اتّحادیه‌ی بین‌المللی مطالعات علمی جمعیّت (IUSSP) در سال 2009 در مراکش تشکیل شد از جمع بندی نظر بیش از هزار نفر از جمعیت شناسان دنیا به این نتیجه رسیدند که مهمترین مسئله جمعیتی دنیا بحث سالخوردگی جمعیت می باشد.
مشفق با تاکید بر اینکه تاکنون هیج اقدام اجرایی برای سیاست های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) صورت نگرفته است، افزود: برای متناسب سازی جمعیت، علاوه بر اقدامات دولتی، سازمان های مردم نهاد نیز باید زمینه های لازم را برای ورود به یک جامعه سالمند و پدیده سالخوردگی آماده و فراهم کنند که با سالمندان تنها و رها شد در جامعه مواجه نشویم.
عضو هئیت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: نرخ باروری در سالهای اخیر اندکی افزایش یافته است ولی مستلزم ارزیابی های بیشتر است و باید برررسی کنیم که این افزایش در کدام مناطق و به چه علت بوده است و در آن مناطق قبلا ما با مسئله کاهش باروری روبرو بودیم یا نه؟ این کار مستلزم پژوهش است تا الگوی صحیح افزایش باروری را به دست آوریم.
مشفق سپس به نقش دولت در قضیه جمعیت اشاره کرد و گفت: 40 درصد جمعیت شناسان کنفراس IUSSP اشاره کرده بودند که زمانی که باروری کل به زیر سطح جانشینی برسد دولت باید در جهت افزایش باروری به بیش از سطح جانشینی مداخله کند.
وی افزود: میزان باروری در مناطق شهری - که 79 درصد جمعیت کشور در آن ساکن است - در حدود 1.6 بوده است و بنابراین زمانی که باروری به میزان 1.4 می رسد مداخله دولت لازم است.
این استاد جمعیت شناسی با بیان اینکه آسیایی ها نگرانی بیشتری در مسئله سالمندی دارند ادامه داد: سالمندی یک مسئله جهانی جمعیت است اما در کشور ما و منطقه آسیا به علت سرعت گذار جمعیتی بالا از اهمیت بیشتری برخوردار است که در این زمینه باید هم از نظر متعادل سازی و متوازن سازی هرم جمعیت در بلند مدت و هم بهبود میزان باروری کل برای جایگزینی نسل ها، سیاستگذاری مناسب صورت بگیرد.
دکتر مشفق در خاتمه اظهار داشت: سایر سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) که به آن ها اشاره شده است، مثل سبک زندگی ایرانی و اسلامی، توزیع مجدد جمعیت و افزایش امید زندگی و... یک مجموعه در هم تنیده است که جمعیت کشور را به سمت یک جمعیت متوازن و متعادل و پایدار خواهد برد، مشروط به آنکه به همه اجزا در کنار هم توجه شود و سازمان ها به آن ها توجه کنند
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©