کد: ۱۳۰۹۲۱۰       تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶

رئیس دانشگاه صنعت نفت تاکید کرد:
لزوم مساله محور شدن پژوهش در کشور
تحقق نقشه جامع علمی کشور، مستلزم بهره‌برداری بهینه از مجموعه منابع دانشگاه‌ها برای حرکت از وضع موجود به جایگاه علمی متصور در نقشه جامع علمی کشور است. از ‌این رو  دانشگاه‌ باید تمامیت توان خود را به سمت تحقق اهداف، راهبردها و اولویت‌های نقشه جامع علمی سوق داده، تا وضعیت مطلوب علم و فناوری در افق 1404 محقق شود. 
در همین رابطه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه بررسی اقدامات و برنامه‌های دانشگاه‌های مختلف کشور در رابطه با نقشه جامع علمی کشور، طی نامه‌ای از دکتر عبدالنبی هاشمی، رئیس دانشگاه صنعت نفت درخواست کرد که ظرفیت‌ها، اقدامات و برنامه‌های بلندمدت این دانشگاه برای ایفای نقش در روند اجرایی‌سازی آن نقشه، تشریح شود. در ادامه پاسخ‌های رئیس دانشگاه صنعت نفت در این رابطه از نظر شما می‌گذرد:
دانشگاه صنعت نفت چه ظرفیت‌هایی برای اجرایی کردن نقشه جامع علمی کشور دارد؟
از آنجایی که دانشگاه صنعت نفت جزء ساختار وزارت نفت بوده و سبقه تاریخی فعالیت آن به بیش از هفت دهه می‌رسد و مدیران توانای زیادی را طی دهه‌های گذشته به صنعت نفت کشور تحویل داده، نقش دانشگاه مادر را در فضای آموزش عالی در رشته‌های نفتی ایفا کرده است. بنابراین این دانشگاه می‌تواند نقش بسیار فعالی را در به جامه عمل در آوردن نقشه جامع علمی کشور در زمینه فناوری‌های نفت و گاز بازی کند. طیف رشته‌هایی که در این دانشگاه وجود دارند مؤید چنین امری است.
تا به حال چه اقداماتی در این راستا در دانشگاه صنعت نفت انجام شده است؟
با توجه به وظایف و مأموریت این دانشگاه در وزارت نفت بایستی گفت خوشبختانه قبل از ابلاغ نقشه جامع علمی کشور نیز جهت‌گیری حرکت دانشگاه در جهت نیل به آرمان‌های این نقشه بوده است چرا که این نقشه بر اساس ارزش‌های اسلامی و توسعه واقعی علمی ـ فنی کشور تنظیم شده است و این دانشگاه این مبانی را بایستی قبلاً نیز رعایت می‌کرده است.
این ضرورت از آنجایی ایجاد شده است که دانشگاه صنعت نفت بایستی به طور مستمر فعالیت‌های خود را با نیاز‌های صنعت نفت کشور وفق دهد و این مهم هم در رشته‌های جدید‌الاحداث و حذف رشته‌هایی که نیاز روز صنعت نیز دیده می‌شود و هم در پروژه‌های پژوهشی انجام شده در سال‌های اخیر قابل مشاهده است.
در نقشه جامع علمی کشور به نقش مهم نفت و گاز پرداخته شده است که از آن جمله می‌توان به موارد ذیل که به طور مستقیم یا غیر‌مستقیم به این زمینه پرداخته است اشاره کرد:
1ـ در ردیف 8 از بند 2-3 (اهداف بخشی نظام علم، فناوری و نوآوری کشور)، تثبیت جایگاه کشور در "حوزه علوم و فناوری‌های حوزه نفت و گاز به منظور دستیابی به نقش محوری در منطقه" مطرح شده است. همچنین در بند 3-2 (اولویت‌های علم و فناوری کشور)، فناوری‌های نفت و گاز جزء اولویت‌های گروه الف قرار گرفته است.
2ـ همچنین در موارد ذیل به ضرورت‌های لازم‌الاجرا در زمینه فناوری ـ که شامل شاخه‌های فنی نفت و گاز نیز می‌شود ـ پرداخته شده است.
در بند 4-1 (راهبردهای کلان توسعه علم و فناوری در کشور)، در راهبرد کلان 3 تأکید شده است که چرخه علم و فناوری و نوآوری باید به ایفای نقش مؤثرتری در اقتصاد بپردازد.
در راهبرد کلان 1، در بند 2 از راهبردهای ملی به ضرورت همسو بودن سیاست‌های توسعه صنعتی و اقتصادی کشور با سیاست‌های کلان توسعه علم و فناوری اشاره شده است.
در راهبرد کلان 1، بند 14 از اقدامات ملی به هدفمند‌ كردن اعتبارات پژوهشی و تسهيل سازوکارهاي مالي به منظور توسعه پروژه‌های تقاضامحور، اشاره شده است.
در راهبرد کلان 6، بند19 از اقدامات ملی به "ترویج پژوهش‌محور کردن آموزش و مسئله‌محو‌ر کردن پژوهش" اشاره رفته است.
در راهبرد کلان 7 به جهت‌دهی آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری به سمت حل مشکلات و رفع نیازهای واقعی و اقتضائات کشور توجه شده است.
در راهبرد کلان 8 به تربیت و توانمند‌سازی سرمایه انسانی در زمینه‌های مختلف معنوی و علمی اشاره رفته است.
این‌ها مواردی است که در دانشگاه صنعت نفت مورد توجه قرار گرفته و برنامه‌هایی در راستای این اهداف به اجرا در آمده است.
در آینده چه برنامه‌هایی برای این منظور دارید و آیا پیش‌بینی بلندمدتی در خصوص اهداف و وظایف این دانشگاه در راستای نقشه جامع علمی کشور صورت گرفته است؟
با توجه به حمایت نقشه جامع علمی کشور از توسعه علوم و فناوری‌های مرتبط با نفت و گاز، قدر مسلم بایستی دانشگاه صنعت نفت با انگیزه مضاعف به آینده نگاه کند. به عنوان مثال باید برای ارتباط با کشور‌های اسلامی نفت‌خیز تلاش کند. در حال حاضر برنامه جذب دانشجو از کشور عراق تدوین شده است. از بعد ارتباط با مراکز علمی کشور‌های پیشرفته نیز تلاش‌هایی صورت گرفته است.
چه موانعی را در مسیر اجرایی‌سازی نقشه جامع علمی مشاهده می‌کنید و چه پیشنهاداتی برای اجرای هر چه بهتر آن دارید؟
از جمله موانعی که می‌توان به آنها اشاره کرد ضعف فرهنگ ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت است که خوشبختانه این مشکل برای دانشگاه صنعت نفت وجود ندارد. ضمناً جهت نیل به اهداف این نقشه بایستی به طور مستمر حرکت دانشگاه‌های کشور در این سمت پایش و میزان پیشرفت هر دانشگاه گزارش شود.
برای این منظور قطعاً نیاز به آئین‌نامه‌های اجرایی و سایر ملزومات است. به عنوان پیشنهاد و نقد نیز باید عنوان کنیم که با توجه نقش مهم نفت و گاز در نقشه جامع علمی کشور جای نماینده این شاخه در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور که متشکل از 13 عضو است خالی است.
 

انتهای پیام/ م
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©