کد: ۱۲۳۷۹۹۹       تاریخ انتشار: ۱ تير ۱۳۹۶

توسط دکتر عادل پیغامی تشریح شد:
اقدامات دانشگاه امام صادق در حوزه نظریه پردازی

دانشگاه امام صادق (ع) از جمله مراکزی علمی است که یکی از وظایف خود را تربیت محققانی تعریف کرده که در هر دو حوزه علوم اسلامی و علوم انسانی متداول  صاحب نظر باشند و همین راستا از جمله اقداماتی که این دانشگاه برای تحقق این امر برای آن مبادرت ورزیده برگزاری کرسی­­ های ترویجی و نظریه پردازی است.  پیرامون همین موضوع، مرکز خبرشورای عالی انقلاب فرهنگی در گفتگو با دکتر عادل پیغامی معاون پژوهشی این دانشگاه و دبیر کمیته ­های دستگاهی کرسی­ های نظریه­ پردازی، نقد و مناظره حوزه علوم انسانی و معارف دینی این دانشگاه گفتگویی انجام داده که متن آن را در ادامه می خوانید:

برگزاري كرسي‌هاي  نظریه پردازی، نقد و مناظره در حوزه علوم انساني و معارف ديني داراي چه اهمتي است و پاسخگوي كدام خلاها مي‌تواند باشد؟
تأسيس دبيرخانه هيات حمايت از كرسي‌هاي نظريه پردازي، نقد و مناظره از سوي شوراي‌ عالي انقلاب فرهنگي پس از نامه و امر رهبر معظم انقلابمدظله‌العالي در بهمن 1382 که با هدف حمايت از گسترش و اعتلاي كمي و كيفي كرسي‌هاي حوزه علوم انساني و معارف ديني و مساعدت مؤثر در بسط آزادانديشي و شكل‌گيري جنبش ملّي نقد و نظريه‌پردازي در جمهوري اسلامي ايران صورت گرفت، تا آزادي و آزادانديشي عقلائي، منطقي، اخلاقي و منصفانه به‌مثابه يک راهبرد (و نه يک برنامه) باعث بروز استعدادها، ورزيده شدن و رشد و ابداع، نشاط و بالندگي اساتيد و دانشجويان و فضای علمی کشور شود.
براي نيل به اين مهم، بايد شرايط و فضاي آزادانديشي در دانشگاه‌ها، مراکز علمي و جامعه ايجاد گردد، چرا که گسترش و توسعه آزادانديشي لازمه نظريه‌پردازي است و لازمه نظريه‌پردازي، ترويج روحيه نقّادي و نقدپذيري است و لازمه روحيه نقّادي، ترويج روحية پرسش‌گري و توسعة ديدگاه مسئله‌محور است.
بنا براین  توجه به این نکته ضروری است که نظريه‌پردازي به‌ويژه در علوم انساني با رويکرد ترکيبي پيشيني و پسيني باعث تبيين و تفسير تحولات اجتماعي و پيش‌بيني آينده و کنترل آن براي رسيدن به وضعيت مطلوب و بهينه می­شود که این مهم می­تواند به ايجاد جامعة فاضلة اسلامي و تمدن اسلاميِ داراي ارتباط سامان‌مند علوم انساني و علوم پايه با ظرفيت توانايي تکامل انسان‌ها منجر شود.
در همین راستا برای پویایی کرسی­های نظریه پردازی، لازم است پژوهشگران و صاحب‌نظرانی را شناسايی و معرفی کرد که دارای ظرفيت‌های لازم در زمینة نقد منطقي، علمی، اخلاقي و غيرهيجاني نظریه‌های علوم انساني- اسلامي و یا برخوردار از توان تولید نظریه‌های معتبر و دقیق و توانا در تحلیل تحولات اجتماعی هستند. از طرف دیگر ارج مقام نظریه پرداز یا ناقد نیز مهم است و می­بایست حمایت­های مادی، معنوی، اجتماعی و فرهنگی برای آنها در نظر گرفت.
به همین دلیل برای احترام به حقوق صاحبان نظريه - حقوق معنوي- مهم­ترین اقدام ثبت نظريه است که اثر وضعي آن را می­توان در دوري از فعاليت‌هاي علمي هم‌عرض و تکراري مشاهده کرد.
نکتة مهم ديگر حفظ و اعتلاي جايگاه علمي و اجتماعي صاحبان نظريه از بعد اعتباري و نه جنبة مادي است. البته دبیرخانه هیأت حمایت در آئین­نامه اجرایی تمامی این اقدامات پسینی را تدوین و به دانشگاه ­ها و سایر دستگاه­ های دخیل نیز ابلاغ کرده است که مجموعه این اقدامات می­تواند به دلگرمی اساتید و صاحب­نظران نیز منجر شود.
جايگاه و اهمیت دانشگاه امام صادق علیه السلام در پویایی کرسی­ های نظریه پردازی و ترویجی چیست؟
با گذشت بيش از يک دهه از فعاليت دبیرخانه هيات حمايت از کرسی­ ها و حضور پررنگ دانشگاه‌هاي بزرگ و معتبر کشور شاهد به ثمر رسانده نزدیک به سی نظریه در حوزه علوم انسانی، معارف دینی، هنر و معماری بوده­ایم. در این میان دانشگاه امام صادق  که پایه و اساس آن بر مبنای نگرش تلفیقی و جمع حوزه معارف اسلامی و علوم انسانی شکل گرفته است و از طرف دیگر نقش مرجعيت علمي در علوم انساني- اسلامي را در بین دانشگاه­های کشور برعهده دارد توانسته با استفاده از توان مضاعف اساتيد اين دانشگاه (کارشناس دروس دانشگاهي و هم دروس حوزوي) و با برگزاری کرسی­های ترویجی با عناوین مختلف موضوعات گوناگونی را در حوزه علوم انسانی و دینی به بحث و نقد بگذارد و نشاط علمی را رونق دهد. با این حال در سال جاری در تلاشیم تا با استفاده از راهکارهای گوناگون براین پویایی و نشاط علمی بیافزاییم.
در زمینه بسط،  ترویج و حمايت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره در دانشگاه چه گام های اجرایی برداشته شد؟
یکی از اقدامات مثبتی که انجام داده ایم راه اندازي دفتر كرسي هاي نظريه پردازي، نقد و مناظره بوده است که این  مرکز از سال 93 تاكنون بيش از50 جلسه كرسي نظريه پردازي، نقد و مناظره به همت اساتيد و اعضاي هيات علمي فعال دانشگاه برگزار کرده است که بازخورد رسانه­ای خوبی نیز داشته است.
 از طرف دیگر از اواسط سال 94 دانشگاه امام صادق عليه السلام موفق به تشكيل كميته دستگاهي و تدوين آئين نامه داخلی و بومی كميته دستگاهي کرسی­های نظریه پردازی نقد و مناظره شد. از زمان تشكيل این کمیته تا كنون به طور مستمر و با حضور اكثريت اعضا جلسات بسیار زیادی برگزار شد که عمدتا با هدف برنامه ريزي، سياستگذاري و نظارت بر روند اجرايي برگزاري كرسي ها و بررسي و تصويب موضوعات، تعیین و معرفی ناقدان و داوران كرسي ها اعضا بوده است.
ضمن اینکه دانشگاه امام صادق عليه السلام در مجمع و شورای راهبردی هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره نیز عضویت دارد و عمدتا در فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری های این نهاد نقش موثری ایفا می­کند. همچنین کمیته دستگاهی و دفتر نظریه پردازی دانشگاه اقدام به پیگیری به صدور گواهي تاييد كرسي ترويجي براي دبيران علمي كرسي ها، ناقدان و ارائه دهندگان مبادرت می‌کند. همچنین از برنامه هاي آینده كميته دستگاهي دانشگاه امام صادق (ع) تسهيل در روند اجرايي كرسي هاي تخصصي، فعال سازي جريان دستيار پژوهشي جهت تسهيل روند اجرايي برگزاري كرسي ها و عقد قرارداد با ارائه دهندگان كرسي هاي تخصصي جهت چاپ و انتشار خروجي حاصل از نظريه ارائه شده در قالب كتاب مي‌باشد.

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©