کد: ۱۰۹۱۴۳۳       تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۵

امام جمعه شیراز عنوان کرد:
کمرنگ شدن درک از هدف زندگی؛ مهمترین تهدید زندگی خانوادگی
نماینده ولی فقیه در استان فارس یکی از مهمترین آسیب‌های تهدیدکننده نهاد خانواده و بلکه مهمترین آن‌ها را کمرنگ شدن درک افراد، اعم از مرد و زن، از هدف و مقصود زندگی دانست و گفت: جامعه در حال حاضر یک سبک زندگی عاریتی را از دیگری دارد دریافت و دنبال و تجربه می‌کند و همین امر موجب از دست رفتن درک افراد نسبت به هدف زندگی و دنبال نکردن این هدف شده است.آیت‌الله اسدالله ایمانی، نماینده مجلس خبرگان رهبری و نماینده ولی فقیه در استان فارس در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی به بیان نکاتی درباره مهمترین آسیب‌های تهدیدکننده نهاد خانواده و راهکار رفع این آسیب‌ها پرداخت.
آسیب‌های تهدیدکننده نهاد خانواده
آیت‌الله ایمانی یکی از مهمترین آسیب‌های تهدیدکننده نهاد خانواده و بلکه مهمترین آن‌ها را کمرنگ شدن درک افراد، اعم از مرد و زن، از هدف و مقصود زندگی دانست و در این باره بیان کرد: بعضی افراد هدف از زندگی را تشخیص نداده و طبیعتاً خود را هم برای تحقق و تأمین آن هدف آماده نکرده‌اند و به همین علت با روبرو شدن با اولین موردی که تحمل آن برای‌شان مشکل باشد وحدت و انسجام خانواده و زندگی خانوادگی خود را بر هم می‌زنند.
وی عامل آسیب‌زننده دیگر به نهاد خانواده را تبرج و ظاهرآرایی دانست و گفت: یکی از مسائلی که در مورد نهاد خانواده مشکل‌ساز شده و قرآن نیز بدان اشاره دارد تبرج زنان در بیرون از محیط خانواده است که بر اساس این نکته وقتی زنان به شکلی غیرعادی در محیط جامعه حاضر و ظاهر شوند به طور طبیعی زمینه‌ساز تنوع‌طلبی و نوخواهی در جنس مخالف می‌شوند.
این عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: خودآرایی زنان، که قرآن از آن با عنوان تبرج نام می‌برد، نوخواهی در مردان را به دنبال می‌آورد و این نوخواهی نیز زمینه‌ساز بهانه‌گیری‌های مختلف در محیط خانه می‌شود که نتیجه این روند سرد شدن کانون گرم خانه و آسیب دیدن وحدت و انسجام درونی خانواده است.
وی افزود: اگر زنان فعالیت‌های بیرون از خانه را با پوششی سنگین و متین دنبال کنند هم مشارکت آنان در جامعه حفظ شده، هم ادای مسئولیت کرده و دین خود را به جامعه پرداخت کرده‌اند و در عین حال زمینه‌ای برای تنوع‌طلبی و نوخواهی در مردان ایجاد نمی‌شود.
تأثیر رسانه‌های مجازی بر نهاد خانواده از طریق تغییر سبک زندگی
آیت‌الله ایمانی در مجموع آسیب‌های تهدیدکننده خانواده را ناشی از تغییر و دگرگونی در سبک زندگی دانست و اظهار کرد: بخش عمده‌ای از شتاب این تغییرات به حاکم شدن فضای رسانه‌های مجازی بر جامعه و انعکاس اخبار و مسائل نقاط مختلف در فضای اطلاعاتی و فکری کشور و تحمیل محتواها از فرهنگ‌های بیگانه به جامعه، از این طریق، بازمی‌گردد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با هشدار نسبت به این موضوع که جامعه تقریباً در حال از دست دادن سبک زندگی اسلامی ایرانی است، گفت: جامعه در حال حاضر یک سبک زندگی عاریتی را از دیگری دارد دریافت و دنبال و تجربه می‌کند و همین امر موجب از دست رفتن درک افراد نسبت به هدف زندگی و دنبال نکردن این هدف شده است.
وی افزود: این در حالی است که این "دیگری" که این سبک زندگی را به ما القا می‌کند شامل کسانی است که محیط خانوادگی را در جامعه خود نابوده کرده‌اند، اصالتی برای آن قائل نیستند و اساساً خانواده را یک نهاد مقدس نمی‌شناسند و عملاً هدفی را بیرون از امور و مسائل حیوانی جستجو نمی‌کنند.
بازگشت به سبک زندگی اسلامی ایرانی؛ موجب زنده شدن زندگی همراه با هدف
آیت‌الله ایمانی بازگشت به سبک زندگی اسلامی ایرانی را مفید و موجب زنده شدن زندگی همراه با هدف دانست و اظهار کرد: اگر جامعه به سبک زندگی اسلامی ایرانی باز گردد و در آن چارچوب حرکت کند، بدین معنا که تربیت خانوادگی تربیتی اسلامی ایرانی باشد و ارزش‌های مذهبی و دینی در محیط خانوادگی و در رفتار والدین و مربیان حاکم باشد، به طور طبیعی هدف زندگی تشخیص داده می‌شود و در زیست افراد زنده خواهد شد.
امام جمعه شیراز تحقق این امر را البته همچنین مستلزم ارائه آموزش‌های لازم دانست و بیان کرد: ما در محیط‌های آموزشی آن آموزش‌های لازم منهای آلودگی و انحرافات را کمتر به فرزندان منتقل کرده‌ایم و به عبارتی آن‌ها را رها کرده‌ایم تا از زبان دیگران مطالب را یاد بگیرند و این باعث می‌شود که زندگی را نشناسند و ندانند که حیات و زندگی به چه معناست و برای چه منظوری ازدواج می‌کنند.
این عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: وقتی تصورات این باشد که ازدواج یک مسئله حیوانی و جنسی است و چیزی ماورای آن وجود ندارد و مطرح نیست، آسان خواهد بود که با اولین کدورت یا اولین مشکل و مسئله‌ای که در خانواده ایجاد می‌شود عکس العمل نشان داده شود و این زندگی رها شود.
وی افزود: این در حالی است که در میان گذشتگان آستانه تحمل بالا بود، فداکاری در برابر یکدیگر بیشتر بود و به دلیل این که کمتر دچار نوخواهی بودند صبر و حوصله بیشتری در مقابل مسائل از خود نشان می‌دادند و این‌ها چیزی نیست جز همان ارزش‌های الهی و اسلامی که متأسفانه در حال حاضر در جامعه ما کمتر دارای اثر است و همین امر موجب مشکلات جامعه شده است.
 


انتهای پیام/ م
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©