کد: ۱۰۹۰۳۹۰       تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۵

دکتر فتحی آشتیانی خبر داد:
پیشرفت روند تدوین برنامه‌های کارشناسی ارشد روانشناسی
رئیس سابق کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی به تشریح مهم‌ترین اقدامات این کارگروه در نیمه نخست سال جاری، یعنی آخرین ماه‌های مدیریت خود بر این کارگروه پرداخت و از طراحی و تصویب دوره دکترای خانواده و سلامت جنسی به عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات این کارگروه یاد کرد.
دکتر علی فتحی آشتیانی، رئیس سابق کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، به تشریح مهمترین اقدامات صورت گرفته در این کارگروه طی نیمه نخست سال سال جاری پرداخت و گفت: بخشی از اقدامات ما در این مدت مربوط به برنامه‌های کارشناسی ارشد مشاوره خانواده، کارشناسی ارشد مشاوره شغلی و کارشناسی ارشد مشاوره تحصیلی بوده و توانسته‌ایم این برنامه‌ها را نهایی کنیم.
دکتر فتحی آشتیانی همچنین با اشاره به تصویب شدن برنامه کارشناسی ارشد روانشناسی دین در این مدت، افزود: کمیته‌های تخصصی 15 گانه کارگروه روانشناسی همگی ناظر به گرایش‌های مختلف مشغول فعالیت‌اند و در برخی گرایش‌ها مانند روانشناسی کودکان با نیازهای خاص، روانشناسی تربیتی، روانشناسی سلامت و روانشناسی مثبت‌نگر، 30 تا 80 درصد کار انجام شده و در دیگر گرایش‌ها نیز فعالیت‌ها جریان دارد.
رئیس سابق کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی ضمن مثبت و مناسب خواندن این روند پیشرفت، اظهار امیدواری کرد که انشاالله تا پایان سال جاری تدوین برنامه‌های بسیاری از گرایش‌های کارشناسی ارشد روانشناسی به اتمام برسد.
طراحی و تصویب دوره دکترای خانواده و سلامت جنسی؛ از مهمترین اقدامات
وی همچنین با اشاره به سیاست‌های کلی خانواده که اخیراً از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده، به یکی از اقدامات کارگروه روانشناسی نیز که در همین راستا قابل توجه است اشاره کرد و گفت: کارگروه روانشناسی همسو با مسائل کشور به بحث خانواده نیز اهتمام داشت و در همین راستا به طراحی دوره دکترای خانواده و سلامت جنسی پرداخت که می‌توان آن را یکی از مهمترین اقدامات کارگروه طی ماه‌های اخیر دانست.
دکتر فتحی آشتیانی با اشاره به تصویب این برنامه در تاریخ پنجم مهرماه و پس از بحث و گفتگو درباره جوانب آن در شورای تحول طی دو جلسه، گفت: هم عناوین و سرفصل‌ها و هم دانشگاه‌هایی که این دوره در آنها ارائه خواهد شد ـ مانند دانشگاه شاهد و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ـ تعیین شده است و تنها ضعف ما این است که در برخی زمینه‌ها از نظر متون و منابع دچار کاستی هستیم.
استاد گروه روانشناسی و مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله افزود: هم دانشجویان کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و هم پزشکان عمومی می‌توانند وارد این دوره دکترا بشوند و پس از فارغ التحصیلی انشاالله خدمات مناسبی به خانواده‌ها ارائه دهند.
وی ضمن تأکید بر اهمیت این حوزه با اشاره به مدخلیت مسائل جنسی در بخشی از مسائل و مشکلات خانواده‌ها، عنوان کرد: متأسفانه در حال حاضر افرادی بدون این که اطلاعات کافی داشته یا درسی در این حوزه خوانده باشند به بحث سلامت جنسی خانواده ورود کرده و در حالی که صلاحیتی در این کار ندارند زمینه ترویج توصیه‌هایی در سطح جامعه می‌شوند که با مبانی دینی ما فاصله دارد.
رئیس سابق کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با بیان این که این جریان به تشدید بروز مشکلاتی همچون طلاق منجر شده است، اظهار کرد: ما از این زاویه به این موضوع و تدوین این رشته پرداختیم که بتوان با تربیت متخصصینی با باورهای دینی قوی از مشکلات موجود کاست.
وی افزود: اگر چه طیف مشکلات جنسی در افراد بسیار وسیع و متنوع و متفاوت است، اما اگر توصیه‌ها مبتنی بر دین و باورهای دینی باشد و راهکارهایی مبتنی بر دین ارائه کنند، طبیعتاً این جریان می‌تواند جلوی بسیاری از معضلات را بگیرد.


انتهای پیام/ م
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©