کد: ۱۱۶۴۰۲۳       تاریخ انتشار: ۲۹ دي ۱۳۹۵

اداره ثبت اختراع و علائم تجاری آمریکا گزارش داد:
رتبه و سهم کشورهای خاورمیانه در تولید فناوری و نوآوری
امروزه اطلاعات پروانه‌های ثبت اختراع به عنوان یکی از مهمترین منابع اطلاعاتی فنی و فناورانه شناخته شده می‌شود و در سال‌های اخیر، شناسایی، تقویت و فراهم نمودن مقدمات لازم برای تولید و به کارگیری علم و فناوری در هر کشور، توجهات سیاست‌گذاران کشورها را به خود جلب کرده است.
 تولید علم یکی از پایه‌های اساسی توسعه دانایی است. تولید علم، زمینه ساز ایجاد فناوری و در نتیجه باعث تولید اشتغال و ثروت در جامعه می‌گردد. به غیر از تولیدات علمی، مقوله دیگری که در دنیای علم و فناری مورد توجه بوده، نوآوری در فناوری یا اختراعات و ابتکارات است. تولید فناوری که نتیجه به کارگیری علم و فرآیند نوآوری در عرصه عمل است، کاربردی کردن نتایج تولیدات علمی نیز است. اختراعات ثبت شده از بروندادهای مهم فرآیند تحقیق و توسعه و از مهمترین شاخص های عملکردی سامانه علم و فناوری است.
پروانه ثبت اختراع چیست؟
پروانه ثبت اختراع در زبان انگلیسی "Patent" نامیده می شود که دارای دو مفهوم است، یکی سندی که اختراع به وسیله آن شرح داده شده که جزء منابع ردیف اول اطلاعاتی است و از ارزش اطلاعاتی بسیار بالایی برخوردار است و مفهوم دیگر آن، گواهینامه یا حکمی است که به مخترعی داده می شود و براساس آن از اختراع حمایت قانونی می شود تا مخترع به موجب آن از امتیازهای اختراع خود بهره‌مند شود. در واقع پروانه ثبت اختراع، حمایتی است که دولت از مخترع، به منظور جلوگیری از استفاده غیر مجاز دیگران از اختراع او، به عمل می آورد.
اهمیت پروانه ثبت اختراع در مطالعات علم سنجی :
پروانه ثبت اختراع ها درمطالعات علم سنجی هم به طور مستقیم و هم غیرمستقیم از اهمیت بالایی برخوردارند .اهمییت مستقیم این منابع به این دلیل است که می توانند نشان دهنده ارزش یک پژوهش جدید باشند که امکان تجاری شدن برای آن میسراست.اهمیت غیر مستقیم این مدارک به فهرست منابع آنها باز می گردد که می تواند امکان شناسایی مقاله ها و تحقیقاتی را که یک پروانه،آن را مورد استناد قرار داده فراهم سازد و به این ترتیب نشان دهد که کدام مقاله ها یاسایر انواع تحقیقات از امکان کاربردی شدن بهره مند هستنئ
معرفی اداره ثبت اختراع و علائم تجاری آمریکا(USPTO):
در زمانی که یک پروانه در اداره ثبت اختراع و علائم تجاری آمریکا به عنوان یک درخواست کامل پذیرفته می شود، برای بررسی تحویل کارشناسان می شود. یک درخواست ثبت اختراع به طور خودکار به عنوان تقاضایی برای بررسی یا آزمایش در نظر گرفته می شود. درخواست پس از گذشت 18 ماه از تاریخ حق تقدم منتشر می شود. فرآیند بررسی شامل کنترل الزامات قانونی، جستجو در اختراعات ثبت شده در آمریکا و اسناد اختراعات خارجی و مبانی نظری موجود است تا مشخص شود که اختراع ادعا شده، جدید، کاربردی و غیر بدیهی است یا خیر.در اداره ثبت اختراع و علائم تجاری آمریکا بیش از شش میلیون و نیم اختراع به ثبت رسیده است که هر هفته بین 3500 تا 4000 پروانه جدید به آن اضافه می شود.
گزارش« رتبه و سهم کشورهای خاورمیانه در تولید فناوری و نوآوری(پروانه‌های ثبت اختراعات):
داده‌های این گزارش در خصوص پروانه‌های ثبت اختراعات از اداره ثبت اختراع و علائم تجاری آمریکا از سال 2006 تا سال 2015 میلادی که درتاریخ 4 اکتبر 2016 جمع‌آوری شده است.
- به صورت کلی در بین کشورهای خاورمیانه رژیم اشغالگر قدس رتبه نخست را را در بین کشورهای خاورمیانه به خود اختصاص داده است. بعد از آن عربستان، کویت، ترکیه، امارات متحده عربی، ایران، مصر، اردن، قطر، عمان، سوریه، بحرین و عراق قرار گرفتند و کشورهای فلسطین و لبنان و یمن نیز هیچگونه پروانه ثبت شده در موسسه ثپت پروانه اختراعات آمریکا نداشته‌اند.
- از نظر تعداد پروانه‌های ثبت شده از سال 2006 تا 2015 میلادی، رژیم اشغالگر با 1326 عنوان در صدر قرار دارد. بعد از آن عربستان با 1429، کویت با 355، ترکیه با 326، امارات با 144، ایران با 137، مصر با 59، اردن با 25، قطر با 20، عمان با 4، بحرین و سوریه با 3 و عراق با 2 عنوان پروانه ثبت شده در موسسه پروانه ثبت اختراعات آمریکا در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

- از نظر سهم در جهان، رژیم اشغالگر از کل پروانه‌های ثبت شده 0.59 می‌باشد. سهم سایر کشورهای خاورمیانه در مجموع ناچیز است و ایران نیز در بین سال‌های 2006 تا 2015 حدود 0.006 را در اختیار دارد.
- رژیم اشغالگر قدس در سال 2015 رتبه نخست را در بین کشورهای خاورمیانه به خود اختصاص داده است. بعد از آن عربستان، ترکیه، کویت، امارات متحده عربی، ایران، اردن، قطر، مصر، عمان، سوریه و عراق قرار گرفتند
1- از نظر تعداد پروانه‌های ثبت شده در سال 2015 میلادی، رژیم اشغالگر با 2067 عنوان در صدر قرار دارد. بعد از آن عربستان با 391، ترکیه با 88، کویت با 63، امارات متحده عربی با 33، ایران با 26، اردن با 8، قطر با 7، مصر با 6، عمان با 3، سوریه با 2، عراق با 1 عنوان پروانه ثبت شده در موسسه پروانه ثبت اختراعات آمریکا در رده‌های بعدی قرار گرفتند. کشورهای بحرین، فلسطین، لبنان و یمن نیز هیچ پروانه‌ای در سال 2015 در موسسه پروانه‌های ثبت اختراعات آمریکا ثبت نکرده‌اند.
2- سهم رژیم اشغالگر از مجموع پروانه‌های ثبت شده در سال 2015 میلادی 0.69 می‌باشد. سهم سایر کشورهای خاورمیانه در مجموع ناچیز است و ایران نیز در سال 2015 با 0.009 سهم در دنیا نسبت به سال های قبل وضعیت بهتری داشته است.
انتهای پیام /ج
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©