کد: ۱۴۵۴۹۵۰       تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۷

وزیر علوم خبر داد:
آغاز فعالیت دانشگاه ها برای تحقق شعار سال/ رشد ۵۰درصدی بودجه پارکها
وزیر علوم گفت: حرکت هایی در سطح دانشگاه ها برای تحقق شعار سال آغاز شده و انتظار ما این است که بخش تولید و صنعت به طرف دانشگاه ها بیایند.
دکتر منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در حاشیه نشست هم اندیشی وزیر علوم و مدیران ستادی در جمع خبرنگاران درباره تحقق شعار سال جاری گفت: وظیفه ملی ما است که در راستای تحقق شعار سال که توسط مقام معظم رهبری اعلام شده تلاش کنیم.
وی ادامه داد: دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در این زمینه باید سهم خود را ایفا کنند و تحقق این شعار زمینه سازی متعددی را لازم دارد که باید انجام داد. واحدهای تحقیق و توسعه مراکز تولیدی در این زمینه باید تقویت شود. ما در دانشگاه ها آمادگی داریم که به این مراکز تولیدی کمک کنیم.
وزیر علوم ادامه داد: حمایت های قانونی باید برای تحقق این شعار صورت گیرد که آن باید توسط دولت انجام شود. همچنین زمینه های حقوقی، مصوبات قانونی، تسهیلات مالی برای تحقق این شعار باید انجام شود.
وی افزود: یکی از مهمترین فاکتورها، کیفی سازی محصولات داخلی است که موفقیت به دنبال خواهد داشت. همچنین نکته دیگر ایجاد زمینه برای صادرات کالاهای داخلی است که باید بازار جهانی را شناخته و در این راستا حرکت کرد که دانشگاه ها می توانند در این رابطه کمک کنند.
وی تاکید کرد: بخش اصلی در تحقق این شعار حمایت مردم است که باید به این حرکت ملی پاسخ مثبت داده و از تولیدات داخلی حمایت کنند.
وی در پاسخ به سوال مهر درباره اینکه آیا وزارت علوم در این راستا بخشنامه ای به دانشگاه ها ابلاغ کرده است یا خیر، گفت: دانشگاه ها نیز بخشی از جامعه هستند و مدیران دانشگاه های ما نیز به این مطلب توجه می کنند و ضرورتی به بخشنامه نبود. برنامه های کلان و متمرکز وزارت علوم در این رابطه به دانشگاه ها منتقل می شود و حرکت هایی در سطح دانشگاه ها برای تحقق شعار سال انجام گرفته و دانشگاه های ما در تلاش هستند تا شعار سال را محقق کنند. ما نیز در حوزه آموزش عالی انتظار داریم بخش تولید و صنعت به طرف دانشگاه آمده و از کمک علمی دانشگاه ها بهره مند شوند.
وزیر علوم در پاسخ به سوالی مربوط به اینکه برخی از موسسات آموزشی بدون اینکه کلاس برگزار کنند فقط از دانشجویان بعد از ثبت نام در موعد امتحانات آزمون می گیرند، گفت: تنها دانشگاه غیرحضوری ما در آموزش عالی کشور دانشگاه پیام نور است و به غیر از آن هیچ زیرنظامی نداریم که بدون حضور در کلاس آزمون برگزار کند و این تخلف است. مواردی که گزارش شده بود توسط بخش نظارت و ارزیابی برخورد شده و اگر موردی نیز باشد با آن برخورد می شود.
وزیر علوم درباره بودجه سال ۹۷ نیز گفت: با تلاش هایی که در اواخر سال صورت گرفت، در حوزه پارک های علم و فناوری که محل عملیاتی شدن نتایج تحقیقات هستند و به شکل گیری شرکت ها و استارت آپ ها منجر می شوند، توفیقات خوبی داشتیم و با حمایت نمایندگان رشد ۵۰ درصدی بودجه را در زمینه پارک های علم و فناوری داشتیم.
وی افزود: در حوزه پژوهشگاه ها و پژوهشکده ها نیز رشد ۳۰ درصدی داشتیم. گرچه انتظار ما بیش از آن بود.
وی درباره ایجاد پژوهانه برای دانشجویان دکترا نیز گفت: پیگیر آن هستیم.
منبع: مهر
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©