کد: ۱۴۵۴۲۸۵       تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی :
سند ستاد کانون‌های مساجد تدوین می‌شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز تدوین سند راهبردی ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور خبر داد و از اعضای ستاد خواست تا ایده ها، نظرات و پیشنهادات خود را برای هرچه پر بارتر شدن این سند ارائه کنند.
سید عباس صالحی شامگاه دوشنبه در نشست اعضای کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور، این کانون ها را دارای خصوصیات ویژه ای دانست که سبب می شود بهترین ساز و کار برای احیای تمدن اسلامی تکیه بر مساجد باشد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: کانون همانگونه که از نامش پیداست محل تمرکز است و کانون های فرهنگی و هنری مساجد باید محل تمرکز و تجمع آحاد مردم باشند.
وی از ظرفیت هنری کانون ها و بستر تعالی بخش مساجد به عنوان ترکیب مناسبی جهت جذب و انس هنرمندان نام برد و بر توجه مداوم بر این بخش تاکید کرد.
صالحی دیگر مولفه کانون ها را شبکه ای بودن آنها ذکر کرد و اظهار داشت: وجود 24 هزار کانون می تواند شبکه بسیار گسترده ای برای جذب آحاد مردم در تمام کشور باشد.
وی با ذکر این نکته که این نخستین شورای سیاستگذاری کانونها بعد از 25 سال فعالیت است و فعالیت تمام اعضای آن هم مرتبط با مسجد است، گفت: اعضا می توانند با هم افزایی از این ظرفیت ایجاد شده در مساجد بهره بیشتری ببرند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این نشست از تدوین سند راهبردی ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور خبر داد و از اعضا خواست ایده ها و پیشنهادات خود را ارائه کنند تا در پیش‌نویس در دست تدوین این ستاد لحاظ شود.
عضو کابینه دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: پیش‌نویس سند راهبردی ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور پس از تدوین در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و پس از تصویب و نیز توشیح رییس جمهوری به عنوان نخستین اساسنامه شورای کانون ها اجرایی می شود.

** رونمایی از سایت نفحات
در ادامه این نشست با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نرم افزار زیست بوم مجازی «نفحات» ویژه بچه های مسجد در شورای سیاستگذاری ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد رونمایی شد.
این اپلیکیشن تحت موبایل که بر اساس استفاده از بستر فضای مجازی برای توسعه حضور نوجوانان و جوانان در مساجد طراحی شده و دربرگیرنده مباحث فکری، اخلاقی و معنوی است برای حاضران تشریح شد.
مدیر شرکت طراح این نرم افزار نیز توضیح داد: سامانه نفحات برای راهبری هوشمند تعریف شده و تمام فرایندهای ارتباطی کاربر را رصد کرده و تعاملی است به این معنی که پس از سنجش بازخورد مخاطب، نکات خاص و دستورالعمل های پیشنهادی ویژه همان شخص به او ارائه می کند به این ترتیب آموزشها برای هر کاربر اختصاصی و متفاوت از دیگر کاربران است.
حامد امامی افزود: در نفحات یکصد ساعت آموزش تعریف شده که شامل 17 سرفصل متنوع و غالبا بازی گونه است به این شکل که هر کاربر مثلا دعوت کردن عضو جدید به کانون برای او امتیازی دارد و البته برای حضور در مسجد بالاترین امتیاز در نظر گرفته شده است.
به گفته او میزان امتیازات کسب شده ملاک راهیابی کاربر به دوره های آموزشی خواهد بود.
زیست بوم مجازی نفحات در مرحله نخست از یازدهم فروردین سال 97 مصادف با 13 رجب میلاد امام علی تا 15 شعبان میلاد امام زمان برای ثبت نام اعضای کانون های مساجد فعال است.

** حضور 730 هزار عضو فعال در 1200 کانون فرهنگی و هنری مساجد
نماینده آموزش و پرورش نیز در این جلسه، حضور 730 هزار عضو فعال و 3 میلیون و 250 هزار عضو غیر فعال در 1200 کانون وابسته را ضریب نفوذ دور از مطلوب ارزیابی کرد و برنامه تشویق و تجلیل از رتبه های برتر علمی هر مدرسه در مسجد محل را به عنوان یک الگو برای جذب کودکان و نوجوانان به کانون های مساجد ارائه کرد.
روشن شدن قطعی ساختار ارتباطی کانون و پایگاه بسیج با امام مسجد به نحوی که مدیر ارشد و تصمیم گیر نهایی در تمام فعالیت های هر مسجد امام آن باشد نیز از دیگر پیشنهادات مطروحه بود.

** سجا 24 هزار کانون را به هم مرتبط می کند
در ادامه این نشست حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی دبیر ستاد عالی کانون های مساجد به شرح سامانه سجا (سامانه جامع امار و اطلاعات مساجد) پرداخت و گفت: سجا 24 هزار کانون را به هم مرتبط میکند و تمامی کانون ها فرصت دارند از اول فروردین تا اول خرداد 97 در این سامانه ثبت نام کنند چرا که پس از آن تاریخ ملاک عمل ستاد کانون ها اطلاعات سامانه سجا خواهد بود.
منبع: ایرنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©