کد: ۱۳۸۰۸۳۴       تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۶

آیت الله اعرافی:
آسیب شناسی نهادها از جانب مدیران لازم است
آیت‌الله علیرضا اعرافی گفت: دین اسلام، مراتب مختلفی را برای بیان فعالیت در یک نظام زندگی فردی و اجتماعی و اداری معرفی می کند.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی با بیان افزود: یکی از مواردی که در اسلام به آن توجه شده است، مبحث آسیب های نظام اداری است چون یک سازمان همانند یک فرد دارای سلامت و بیماری است چرا که سازمان نیز می‌تواند در معرض آسیب‌های مختلف قرار گیرد.
 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی دامه داد: از مهم‌ترین مسؤولیت‌های یک مدیر این است که سلامت نهاد و مجموعه خود را مورد بررسی قرار دهد تا دچار آسیب خاصی نشود؛ آسیب‌ها نهادها را از انجام وظایف درست سازمانی باز می‌دارد.
 امام جمعه موقت قم گفت: یکی از مسایلی که باید به آن توجه داشت آن است که یک مدیر فقط نباید به دستورالعمل‌ها بپردازد بلکه مدیر راهبردی و موفق در نگاه کلان سازمان را همانند یک موجود زنده و فعال می‌داند و به صورت مستمر وقایع و حوادث را بررسی می‌کند و تلاش دارد تا از ورود آفت‌ها و آسیب‌ها به مجموعه جلوگیری کند؛ شناخت مستمر سازمان، پایش نقاط ضعف و قوت، توجه به آسیب‌های متوجه سازمان و تلاش برای معالجه آنها باید مورد توجه مدیران قرار گیرد.
 مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: امام علی(ع) در همین حوزه مباحث بسیار زیبا و حکیمانه ای را مطرح می کنند؛ امام مبحث امانت داری را به عنوان اصل مدیریت اسلامی بیان می کنند و از طعمه پنداری مسئولیت ها مارا برحذر می دارند.
رئیس جامعه المصطفی (ص) العالمیه ادامه داد: مدیر موفق نهاد خود را یک امانت می‌داند و برای تعالی آن تلاش می‌کند هر چند این موضوع به معنای تامین نکردن ضروریات زندگی مدیران نیست؛برخی از افراد کار را انجام می‌دهند برای اینکه زندگی کنند اما برخی دیگر موضوع اصلی را انجام وظیفه دانسته و در کنار آن به زندگی خود می‌پردازد.
منبع: حوزه
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©