کد: ۱۱۶۵۶۹۶       تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

استاد رحیم پور ازغدی:
علوم انسانی اسلامی نقطه ثقل گفتمان انقلاب است
استاد رحیم پور ازغدی گفت: برخی گمان می کنند تنها راه حل دزدی، قطع دست است در حالیکه این روش تنها یکی از احکام الهی بوده و آخرین روش است زیرا دوقطبی و تضادی بین احکام شرع و حل معضلات دنیوی بشر وجود ندارد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی فوی با بیان این مطلب افزود: هرچه علم پیشرفت کرده و در ادامه هرچه پیشرفت کند، بازهم آن چیزی معتبرتر است که بر پایه مسائل و مباحث دینی باشد زیرا اصالت با پروردگار و حق است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد:  دخالت دادن جبر شرایط، محیط و جنسیت غلط است و می بینم در حال حاضر نوع این برخورد در کشورهای مختلف متفاوت است و حال آنکه در انسان شناسی اسلامی و مبتنی بر حق عواملی هستند که در تصمیم‌گیری انسان دخالت دارد، اما سبب سلب قدرت و اختیار در تصمیم‌گیری‌اش نمی‌شود.
استاد رحیم پور ازغدی گفت: متاسفانه مدل موفق و جامعی از علوم انسانی در دانشگاه‌های کشور ارائه نکرده‌ایم و باید تلاش کنم تا این کاستی جبران شود و در این ۳۸ سال یک نگاه جامع و اجمالی نبوده و مدام دیدگاه‌ها تغییر کرده و اجماعی هم در داخل این مجموعه‌ها وجود ندارد و هنوز نتوانسته‌ایم مدل موفقی ارائه کنیم.
وی افزود: در نگاه به علوم انسانی اسلامی دو رویکرد، وجود دارد و  وقتی کسی از علوم انسانی با رویکرد اسلامی سخن می‌گوید، نگاهی ویژه بر این مسئله دارد اما اگر کسی از اساس  با علوم انسان اسلامی لج می‌کند، با اساس اسلامی و اصل دین محوری علوم مشکل دارد و هیچ نوع علمی را علم نمی‌داند و با چنین کسانی اعم از لائیک، مارکسیست، غربی و شرقی باید با زبان خاص خودش صحبت کرد.
استاد رحیم پور ازغدی گفت: علوم انسانی اسلامی نقطه ثقل گفتمان انقلاب اسلامی است.
منبع: مهر
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©