کد: ۱۱۶۴۰۹۳       تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۵

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاکید کرد:
گفتگو تنها راه حل بحران های منطقه غرب آسیا است
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: ما باور داریم که با توجه به تنوع فرهنگی در جهان امروز، گفت‌وگوهای فرهنگی راهی است به سمت شناخت بیشتر و در پی آن تعامل سازنده میان فرهنگ‌های مختلف که چشم‌انداز روشنی از همکاری و مشارکت در حوزه‌های گوناگون را فراروی ما قرار می‌دهد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی با بیان این مطلب افزود:امکان رسیدن به چنین تعامل سازنده با توجه به تجربه‌های مشترک ایران و کشورهای عربی در حوزه تمدن اسلامی و نیز ظرفیت‌ها و توانمندی‌های امروز ملت‌های ما دور از واقعیت نیست و البته گفت‌وگوهای مستمر و پویا یکی از راه‌های اصلی تحقق آن است.
 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اوضاع نابسامان منطقه ما، واگرایی‌ها، بحران‌ها و خشونت‌های جاری فرصت‌ها، ظرفیت‌ها و امکانات موجود ملت‌هایمان را در معرض خطری بزرگ قرار داده است.
دکتر ابراهیمی ترکمان گفت: در چنین فضای بیم‌ناک و پر خطر، مسئله گفت‌وگو به عنوان یک ضرورت چهره می‌كند. باور داریم که عنصر فرهنگ در چنین گفت‌وگویی دارای نقش اساسی و تعیین کننده است.
وی افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان مدیر روابط فرهنگی بین‌المللی ایران با سایر کشورها و ملت‌های جهان، طرح گفت‌وگوهای فرهنگی را با هدف رسیدن به راه‌های برون رفت از بحران‌ها و ناسازگاری‌های موجود از یک سو و تحکیم و تقویت پیوندهای فرهنگی ایران و کشورهای از دیگر سو ارائه داده است که با استقبال و پذیرش مسئولان عالی در ايران و نخبگان و فرهیختگان ایرانی و عرب روبرو شده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: براساس این طرح، دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب، ذیل دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی در حوزه معاونت پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأسیس شده است که در یک سال گذشته فعالیت‌های گسترده و متنوعی را صورت داده است.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: پیش‌نشست‌های شش گانه گفت‌وگو میان استادان و فرهیختگان ایرانی و عرب در تونس و لبنان و قطر و تهران و شکل دادن به شبکه‌ای از ارتباطات بین نهادهای علمی و دانشگاهی ایران و عرب را بخشی از این فعالیت‌های گسترده دانست.
  
وي با تأكيد بر فراهم كردن منابع مكتوب و مستندنگاري در ادبيات گفت‌وگو  افزود: براي خلق ادبيات گفت‌وگو و باقي‌ماندن صورت مكتوب اين تجربه در حافظه فرهنگي مجموعه اين گفت‌وگوها در قبال شش عنوان گزارش پيش‌نشست، چكيده مقالات و عنواني مستقل از مصاحبه‌ها، دو شماره مستقل از نشريه روابط فرهنگي بين‌المللي تدوين شده است كه نشان دهنده اهتمام اين مركز به فراهم كردن منابع مكتوب و مستندنگاري موضوع گفت‌وگو است.
 منبع: ایرنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©