کد: ۱۱۶۴۰۷۲       تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۵

حجت الاسلام و المسلمین پارسانیا:
نگاه تاریخی به سیر شکل گیری علوم لازم است
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حمید پارسانیا گفت: پرداختن به مسئله علم با دو رویکرد می‌تواند باشد؛ رویکرد اول، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی و رویکرد دوم، رویکرد معرفت‌شناسانه به علم است.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی با بیان این مطلب افزود: از نقاط ضعف طلاب این است که کمتر نگاه تاریخی به تطورات و تنوعات معنای علم و عقل داشته‌اند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: البته رویکرد معرفت‌شناسانه در تاریخ حوزه‌ها بسیار غنی و فعال بوده است و علت غفلت از رویکرد تاریخی و فرهنگی به علم این بوده که اصلاً این رویکرد، مسئله حوزه‌ها نبوده و در این مورد مشکلی نداشته‌اند.
رئیس شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اما در دوران معاصر، مسئله عوض شده است و نظام معرفتی جدید و نظریه رقیب با تعاریف متنوع از علم و عقل شکل گرفته‌اند و نهادهایی برای خود ایجاد کرده‌اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: اگر ما غافل از تاریخ علم باشیم، مسائل را درست نمی‌فهمیم و گفت‎وگوی ما با نظام معرفتی رقیب درست نخواهد بود و هنگامی که مسئله را درست نفهمیدیم، نمی‌توانیم آن را حل کنیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: امروز در جهانی هستیم که هر دو معنا از علم و عقل وجود دارد اما این حوزه مواجهه‌های گوناگونی با علوم، خصوصاً علوم انسانی داشته است.
منبع: تسنیم
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©