کد: ۱۱۶۲۷۵۶       تاریخ انتشار: ۷ دي ۱۳۹۵

حجت الاسلام و المسلمین پارسانیا:
در حکمت اسلامی علم یعنی کشف فعل خداوند در عالم
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید پارسانیا گفت: در حکمت اسلامی بحث در مورد علوم واقعی عبارت از علم است چه تجربی باشد و چه غیر تجربی.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی با بیان این مطلب در سلسله نشست «آسیب شناسی علوم اجتماعی اسلامی» در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، ضمن بیان این مطلب افزود: یکی از این حیثیت ها به لحاظ موضوع علم است که اگر موضوع دانش شما دین بود، گفته می شود این علم دینی است و اگر موضوع غیر دین بود، این علم غیر دینی می شود که این تفکیک در تاریخ سابقه داشته است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بشر آن موقع که عالم را محل حضور خداوندگاران می دانست و اساطیری به عالم نگاه می کرد، تفسیری دینی از عالم داشت ولی وقتی بشر به عالم طبیعت نگاه می کند این دیگر علم دینی نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: حیثیت دیگر که می توان با آن تفکیک ایجاد کرد به لحاظ متافیزیک یک علم است.
وی افزود:  در حوزه حکمت اسلامی علم به دانش طبیعی محدود نمی شود و می توان گفت در حکمت اسلامی علم یعنی کشف فعل خداوند در عالم و آدم .
رئیس شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مدرن ها و پست مدرن ها هر دو دعوای مشترکی دارند و آن این است که هر دو تعریف کنتی از علم دارند که کنت علم را علوم تجربی دانست و غیر آن را فلسفه نامید.
منبع: مهر
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©