کد: ۱۶۶۸۳۰۳       تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران:
دلیل اصلی خرید پایان‌نامه به ساختارهای آموزشی وزارت علوم باز می‌گردد
رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: متأسفانه آسیب و آفت خرید و فروش پایان‌نامه مشکلی است که در دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد و علت اصلی این مسأله به ساختارهای آموزشی ما در وزارت علوم و دانشگاه‌ها بازمی‌گردد.
حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: متأسفانه آسیب و آفت خرید و فروش پایان‌نامه مشکلی است که در دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد و افرادی به جای دیگران می نویسند و مدرک می‌گیرند. علت اصلی این مسأله به ساختارهای آموزشی ما در وزارت علوم و دانشگاه‌ها بازمی‌گردد.
رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران عنوان کرد: باید قانونی وضع شود که اگر پایان‌نامه یا رساله‌ای را دانشجو ننوشته باشد، استاد راهنما و استاد مشاور او مقصر باشند؛ یعنی در واقع با اساتید برخورد شده و امتیاز اساتید کم شود، حتی اگر تکرار شد رتبه علمی آن استاد کاهش پیدا کند، اگر این اتفاق بیفتد من فکر می‌کنم اساتید راهنما و مشاور وقت کافی برای دانشجو خواهند گذاشت. 
وی با بیان اینکه یکی از موارد مقابله با خرید پایان‌نامه یا سرقت علمی توسط دانشجویان، برخورد با اساتید راهنما و مشاور است، تصریح کرد: باید تعداد رساله‌های اساتید در یک سال کاهش پیدا کند؛ به طور مثال یک استاد در یک زمان، ۱۰ پایان‌نامه ارشد یا دکترا نداشته باشد که نتواند به آنها رسیدگی کند، بلکه باید قانونی وجود داشته باشد که هر استاد یا عضو هیأت علمی بیشتر از پنج رساله یا پایان‌نامه نگیرد و اگر پایان‌نامه‌ای مشخص شد که اساتید متوجه خریداری شدن آن یا کپی‌برداری آن نشوند معلوم است که اساتید وقت کافی برای دانشجو نگذاشته‌اند.
خسروپناه ادامه داد: لذا در صورت محرز شدن سرقت علمی یا خرید پایان‌نامه، علاوه بر اینکه مدرکی به دانشجو داده نمی‌شود، باید با اساتید راهنما و مشاور نیز برخورد شود و اگر هم اساتید متوجه این موضوع شدند، دیگر به دانشجو اجازه دفاع داده نشود. 
وی ابراز داشت: مدرک‌های کیلویی که به دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف داده می‌شود لازمه‌اش هم همین خرید و فروش پایان‌نامه می‌شود، باید جلوی مدرک کیلویی گرفته شود. چه اصراری است که همه افراد جامعه مدرک فوق لیسانس یا دکترا بگیرند آن هم دکترای بی‌سواد. 
منبع: فارس
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©