کد: ۱۵۹۷۸۲۰       تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷

سرپرست سازمان پژوهش آموزش و پرورش:
کتاب درسی جدیدالتالیف تا پایان برنامه ششم توسعه نخواهیم داشت
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه تلاش می کنیم محتوای کتاب های درسی موجود را با سند تحول بنیادن انطباق دهیم، گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه کتاب های درسی جدیدالتالیف نخواهیم داشت.
حیدر تورانی با اشاره به اینکه تغییر سیستم آموزشی شتاب زده بود و در ابتدای کار باید فقط در مدت 6 ماه کتاب های جدید پایه دوم و ششم تالیف می شد، اظهار داشت: در این شرایط انتظار نداشتیم آنچه در اسناد تحولی دیده شده را دنبال کنیم و تنها هدف یک قدم به جلو بود تا بعد از پایان برنامه ششم توسعه اقدامات اساسی را برای انطباق کتاب های درسی با سند تحول آغاز کنیم.
وی بیان داشت: تغییرات کتاب های درسی 12 پایه تحصیلی بر اساس سیستم 3-3-6 همسو با اسناد تحولی نظام آموزشی تدوین شده است اما در نظر داریم با پایان تالیف کتاب های جدید، بر انطباق کتاب ها با سند تحول و برنامه درسی کار کنیم.
تورانی اضافه کرد: برای این کار به یک سری مطالعات و تمهیدات نیاز داریم به این معنا که ابتدا باید نیروها و مولفان خود را از نظر دانش محیطی و نظری تقویت کرده و اهداف دوره های تحصیلی را تدوین کنیم.
وی با بیان اینکه 11 حوزه یادگیری باید تدوین شود که اکنون چهار حوزه آن نوشته شده و باید در شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب برسد، گفت: همچنین لازم است چارچوب راهنمای برنامه درسی را تهیه کرده و آموزش های ویژه به معلمان و مدیران مدارس به عنوان رهبران این برنامه ارائه شود.
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تصریح کرد: لازمه تحقق تمامی اهداف و برنامه ها آن است که تا پایان برنامه ششم توسعه کتاب جدید التالیف نداشته باشیم و فرصتی برای اصلاح محتوای کتاب های درسی و الکترونیکی کردن آنها پیدا کنیم.
تورانی ادامه داد: علاوه بر این باید تلاش کنیم تا از کتاب محوری خارج شده و با فاصله گرفتن از کتاب های فیزیکی و کاغذی ، برخی از آنها را الکترونیکی کنیم زیرا اکنون با تولید سالانه 140 میلیون جلد کتاب درسی هزینه بسیاری صرف کاغذ شده و به محیط زیست نیز صدمه وارد می شود.
وی با تاکید بر اینکه دنیا به سمت محتوای الکترونیکی کتاب های درسی در حال حرکت است و ما هم نباید از این قافله عقب بمانیم، اضافه کرد: اکنون سالانه 40 میلیون جلد مجله تخصصی کودکان و بزرگسالان چاپ می شود که می توان با الکترونیکی کردن و قرار دادن نسخه پی دی اف آنها روی پایگاه های اینترنتی وزارت آموزش و پرورش از چاپ کاغذی جلوگیری کرد.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش یادآورشد: برای اصلاح و ورود محتوای جدید در کتاب های درسی تلاش می کنیم با قلم بهتر و حساسیت بیشتر قدم برداریم و هر چند وضعیت کنونی مطلوب نیست و با موقعیت مطلوب فاصله داریم اما این شرایط چندان نابسامان هم نیست.
منبع: ایرنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©