کد: ۱۴۵۴۹۵۷       تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۷

معاون آموزشی وزیر علوم:
اجرای طرح آمایش؛ راهکار حل مشکلات آموزش عالی کشور
معاون آموزشی وزیر علوم گفت: چاره حل مشکلات آموزش عالی کشور اجرای طرح آمایش است تا در قالب آن، مدیریت منطقه‌ای، ماموریت گرایی و مهارت آموزی در بین دانشگاه‌های کشور محقق شود.
مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در نشست هم اندیشی وزیر، معاونان و مسئولان وزارت علوم با برخی از استادان برجسته دانشگاه‌های کشور گفت: برای اجرایی کردن طرح آمایش آموزش عالی چندین برنامه تعریف شده و در این راستا، فرآیند ساماندهی مراکز آموزش عالی دولتی آغازش و شاخص‌ها و دستورالعمل های آن تدوین شده است.
وی، توسعه مدیریت منطقه ای در آموزش عالی، افزایش اثر گذاری بخش خصوصی، تفویض اختیار به دانشگاه‌ها، توانمند سازی اعضای هیات علمی و بازنگری دروس دانشگاه‌ها را از دیگر مولفه‌های طرح آمایش آموزش عالی نام برد.
معاون آموزشی وزارت علوم به تشکیل کارگروه‌های تخصصی با حضور اعضای هیات علمی برجسته در این معاونت اشاره کرد و گفت: این کارگروه‌ها در برنامه ریزی توسعه هدفمند رشته‌ها و مراکز دانشگاهی مشارکت جدی دارند.
شریعتی‌نیاسر با اشاره به اینکه 200 دانشگاه برتر دنیا از نظر بودجه سرانه در پنج گروه قابل تقسیم بندی هستند، گفت: در گروه اول، بودجه سرانه هر دانشجو 500 هزار دلار است و در گروه آخر 20 هزار دلار است؛ بنابراین برای اینکه دانشگاه‌های ما در تراز جهانی قرار گیرند باید حداقل در حدود 20 هزار دلار به ازای هر دانشجو سرمایه گذاری کنیم.
وی اظهار داشت: دانشگاهی پیشرو محسوب می‌شود که وارد رقابت جهانی شود، کار آفرین باشد و در حل مشکلات واقعی جامعه مشارکت کند.
معاون آموزشی وزارت علوم در تشریح وضعیت موجود آموزش عالی کشور گفت: از میان کل جمعیت دانشجویی کشور، 35 درصد در دانشگاه آزاد اسلامی، 18 درصد در دانشگاه‌های مهارتی، 15 درصد در دانشگاه پیام نور، 15 درصد در دانشگاه‌های دولتی، 9 درصد در موسسات آموزش عالی غیردولتی و حدود 7 درصد در سایر نظام‌ها تحصیل می‌کنند.
منبع: فارس
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©