کد: ۱۳۸۰۸۹۷       تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۶

مدیر دبیرخانه ستاد توسعه فناوری نانو عنوان کرد:
تعیین تکلیف دستگاه‌های دولتی در حوزه کاربرد نانو
مدیر دبیرخانه ستاد توسعه فناوری نانو تصویب سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ را موجب پررنگ‌تر شدن نقش دولت در تجاری‌سازی محصولات مبتنی بر نانو دانست و گفت: کسب بازار یک تا دو درصدی بازارهای جهانی نانو و جایگاه 5 در ثبت پتنت از جمله تاکیدات این سند بشمار می‌رود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدعلی سلطانی گفت: در سال‌های اخیر فناوری نانو در ایران به مرحله صنعتی‌سازی و توسعه بازار رسیده است.
وی ادامه داد: با ایجاد ستاد توسعه فناوری نانو در سال 82 و تصویب اولین سند 10 ساله توسعه این فناوری در شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 84 زیرساخت‌های توسعه این فناوری در کشور شکل گرفت.
سلطانی تاکید کرد: بعد از آن با حضور ایران در ترویج استانداردهای داخلی و بین‌المللی و ارائه محصولات شرکت‌های ایرانی در بازارهای بین‌المللی، این فناوری در کشور به مرحله‌ای رسید که نانو تبدیل به فناوری شد که در اقتصاد ایران نقش‌آفرینی می‌کند.
وی دلیل این امر را دستیابی به این فناوری در داخل کشور و تسلط محققان بر این فناوری دانست و یادآور شد: این اقتصاد درون‌زا است و زمانی به مرحله شکوفایی می‌رسد که برون‌زا باشد، بر این اساس چندین اقدام را در دستور کار ستاد قرار دادیم.
سلطانی، استانداردسازی را اولین گام در جهت بین‌المللی‌سازی تحقیقات در حوزه نانو ذکر کرد و خاطر نشان کرد: در این راستا لازم بود استانداردهای صنعتی موجود ارتقاء یابد تا قدرت جذب محصولات افزایش یابد. به عنوان مثال اگر قرار است از شیشه‌های نانویی که دارای قابلیت‌های زیادی است در ساختمان استفاده شود، باید استانداردهای بخش ساختمانی نیز ارتقاء یابد.
مدیر دبیرخانه ستاد توسعه فناوری نانو قابل اعتماد بودن محصولات را از دیگر اقدامات در این زمینه نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن لازم بود تا محصولات داخلی تولیدشده مبتنی بر نانو فناوری که قرار است استفاده شوند، باید از طریق یکسری از مشتریان دولتی مورد تست‌ و ارزیابی‌قرار گیرند و گواهینامه‌های کارایی را دریافت کنند.
وی عنوان کرد: به عنوان مثال شرکتی که نانوکاتالیست صنعت نفت و پتروشیمی را تولید می‌کند، باید آن را در مراکز واقعی مانند پتروشیمی‌ها تست کنند.

سلطانی، کسب سهم یک تا دو درصدی از بازار جهانی فناوری نانو تا سال 1404 را از جمله تاکیدات این سند عنوان کرد و افزود: البته تاکنون آمارهایی در خصوص سهم بازار کشورها از بازارهای جهانی نانو منتشر نشده، ضمن آنکه رتبه‌بندی‌هایی نیز در این زمینه در اختیار نداریم؛ ولی با توجه به توسعه این فناوری تا 1404 قطعا آمارهای جهانی در این حوزه ارائه خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در این سند ایجاد جایگاه شغلی برای ۸۰ هزار نفر هدفگذاری شده است، ادامه داد: بررسی عملکرد نمایشگاه نانو فناوری که اخیرا برگزار شد، نشان می‌دهد این فناوری تبدیل به فناوری جذاب برای بخش‌های صنعتی شده است و با تصویب این سند، ستاد فناوری نانو انتقال این فناوری به بخش‌های صنعتی را در اولویت کاری خود قرار خواهد داد.
منبع: ایسنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©