کد: ۱۳۸۰۸۹۰       تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۶

معاون پژوهشی وزیر علوم خبر داد:
ایجاد شورای ترویج علم در وزارت علوم
معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با ابراز تاسف از اینکه در حال حاضر کلاس‌های درسی دانشگاهی به صورت قدیمی برگزار می‌شود، گفت: به منظور توسعه علم در کشور در وزارت علوم اقدام به تشکیل شورای ترویج علم می‌شود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وحید احمدی گفت: اگر بخواهیم دین عمق بیابد، باید سطح علمی کشور بالا رود و مبنای پایداری یک تمدن نیز آگاهی عمومی بوده است.
وی با بیان اینکه تفکرهای مختلفی نسبت به علم ایجاد شده است، گفت: علم و ترویج علم با رویکرد نوین به عنوان جزو اصلی از نظام نوآوری تلقی می‌شود. به این معنا که اگر قائل به نظام نوآوری و نظام جدید حاکمیتی جهانی هستیم، ابزار قدرتمند آن ترویج علم است.
احمدی با تاکید بر اینکه با این تفکر باید مفهوم علم و بازیگران آن و زیر ساخت‌های آن را شناسایی کنیم، خاطر نشان کرد:‌ نوع نگرَش ما به علم بسیار تاثیرگذار است، به گونه‌ای که اگر علم جزیی از زندگی مردم باشد، باید تشنگی آنها را رفع کنیم و ابزارهای لازم برای هدایت مردم به سمت علم مهیا شود.
معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: مفهوم علم چرخه‌ای است که از آموزش، پژوهش، تولید فناوری و رسوخ آن به زندگی مردم است با این اعتقاد که همه علم را می‌پذیرند ولی ما باید راهکارهای ترویج آن را بیابیم.
وی با تاکید بر اینکه با این رویکرد ابزارهای ترویج علم متفاوت خواهد شد، ادامه داد: در حال حاضر از ابزارهای آموزشی مناسبی استفاده نمی‌شود، از این رو مشاهده می‌کنیم که حتی نظام آموزش دانشگاهی نیز عقب مانده است.
احمدی با انتقاد از این که در حال حاضر نظام‌های کهنه آموزشی در دانشگاه‌ها حاکم هستند، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد در جوامع پیشرفته که نظام نوآوری در آن‌ها حاکم است، فاصله طبقاتی کم است. هرچه فاصله طبقاتی کمتر باشد، تعادل در جامعه برقرار می‌شود چرا که علم رسالتش تعادل در جامعه است.
منبع: ایرنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©