کد: ۱۳۸۰۲۵۳       تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۶

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری خبر داد:
رشد زیست فناوری از وضعیت مطلوبی برخوردار است
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری گفت: میزان ثبت اختراعات در زیست فناوری نسبت به سال گذشته کاهش یافته زیرا لازم است که تجاری سازی محصولات در این زمینه در نظر گرفته شود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصطفی قانعی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع زیست فناوری را  در اولویت الف قرار داده است، گفت: کسب ۳ درصد بازار جهانی در این حوزه تعیین شده که باید به آن برسیم.
وی با بیان اینکه در مطالعه بازار زیست فناوری جهان، سهم ایران از آن ۳۱.۴ دلار است، بیان داشت: رشد زیست فناوری از وضعیت مطلوبی برخوردار است و دستیابی به رشد سه درصدی با توجه به رشد کشورهای پیشرفته در این حوزه سخت است.
قانعی با بیان اینکه رتبه علمی ۱۴ در بین کشورهای دنیا و رتبه اول در منطقه از منظر زیست فناوری برا ی تحقق اقتصاد کشور کفایت می کند، گفت: میزان ثبت اختراعات در زیست فناوری نسبت به سال گذشته کاهش یافته زیرا لازم است که تجاری سازی محصولات در این زمینه در نظر گرفته شود.
به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، کل پولی که موسسات زیست فناوری دریافت می کنند ۵۹۰ میلیارد تومان است که با کسر دستمزدها رقمی محسوب نمی شود ولی در این بین ۶۶ درصد از این اعتبار تنها به دو مرکز زیست فناوری اختصاص یافته است.
وی با اشاره به اینکه، کل میزان تسهیلات اعطایی به حوزه زیست فناوری ۱۴۶ میلیارد تومان بوده است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که سرمایه گذاری یکی از کشورهای پیشرفته در این حوزه ۱۵۰ میلیارد دلار است.
دبیر علمی چهارمین جشنواره زیست فناوری یادآور شد: عملکرد صندوق زیست فناوری در دو ماهه سال جاری بیش از ۸.۵ میلیارد تومان یعنی برابر با کل سال گذشته بوده، مطلوب است.
وی با تاکید بر اینکه، حوزه زیست فناوری را وضع دو یا سه قانون متحول می کند خاطر نشان کرد: ایران با قابلیت هایش و تصمیم هایی که در حوزه زیست فناوری اخذ می شود می تواند سرعت اقتصاد زیستی را افزایش داده و بدون سرمایه گذاری اولیه تا درصدی بازار را بدست آورد.
منبع: ایسنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©