کد: ۱۳۷۹۶۵۱       تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۶

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی خبر داد:
ایران دارای رتبه اول مقالات سلول‌های بنیادی در خاورمیانه
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با تولید ٣١ درصد از تمامی مقالات سلول‌های بنیادی در منطقه خاورمیانه رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، امیرعلی حمیدیه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران پیشرفت‌های زیادی در حیطه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی کسب کرده است، تعداد انتشارات معتبر ایرانی را در سطح ١٥ جهانی ذکر کرد و آن را چشمگیر دانست.
حمیدیه بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با تولید ٣١ درصد از تمامی مقالات این حیطه در منطقه خاورمیانه رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
به گفته دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی در زمینه کار آزمایی های بالینی کشورمان توانسته است با ٧٦ کارآزمایی در حوزه سلول‌های بنیادی جزو پیشتازان منطقه باشد. به طوریکه تا کنون ٥١ کارآزمایی اختتام یافته و ٢٥ کارآزمایی بالینی فعال با شرکت حدود ۲۳۰۰ بیمار ثبت شده است.
وی بیان کرد: باعلاقمندی بسیاری از دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی به حوزه سلول‌های بنیادی اکنون ٤٤ مرکز تحقیقاتی در این زمینه فعالیت دارند. همچنین بیش از ٤٦٠ محقق، ٣٠٠ عضو هئیت علمی دانشگاه و همچنین دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این مراکز مشغول پژوهش هستند.
حمیدیه با اشاره به این موضوع که تعداد پروژه‌های مورد حمایت ستاد سلول‌های بنیادی در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است، گفت: از ٣٨ پروژه در سال ٢٠١٣ به ١٢٠ پروژه در سال ٢٠١٦ افزایش یافته است. تعداد مراکز پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز که در دو سال قبل تنها ٦ مرکز بود به ١٦مرکز افزایش یافته و طَی این مدت ٩ مرکز پذیره نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز فعال شده‌اند.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی،  یکی از دستاوردهای مهم چندساله اخیر کشور در جهت گسترش فناوری‌های سلول‌های بنیادی تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان مورد تأیید معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری دانست و بیان کرد: از تنها ٢ شرکت در سال ٩٢ به ٥٦ شرکت در سال ٩٦ افزایش قابل‌توجه را نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: در حال حاضر ٤ انستیتو سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور فعال هستند که اولین آنها پژوهشگاه رویان بوده که در زمینه سلول‌های بنیادی رویانی، سلول‌های بنیادی  پرتوان القایی، سلول‌های بنیادی جنسی، سلول‌های بنیادی بند ناف و تمامی انواع سلول‌های بنیادی  از ۱۵ سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرد.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی گفت: به‌زودی فناوری‌های  پیشرفته مهندسی بافت و همچنین ارگان‌های مینیاتوری از سلول‌های بنیادی بالغین جهت غربالگری داروهای نوین و گران‌قیمت در دسترس قرار خواهند گرفت.
منبع: ایرنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©