کد: ۱۱۶۶۱۷۹       تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۶

قائم‌مقام امور بین‌الملل وزیر علوم خبر داد:
انجام 235 پروژه مشترک دانشگاهی با اساتید خارجی
قائم‌مقام امور بین‌الملل وزیر علوم بر ضرورت گسترش ارتباطات بین‌المللی دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: هر چقدر روابط بین‌المللی دانشگاه‌ها در عرصه‌های مختلف افزایش یابد، به همان اندازه از مشکلات آموزش عالی کاسته خواهد شد، ضمن اینکه زمینه اشتغال را در داخل کشور برای فارغ‌التحصیلان فراهم می‌کند.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سالار آملی گفت: اعتقاد وزارت علوم بر این است که علم و فناوری مرز و محدوده نمی‌شناسد. باید از هر جای دنیا که می‌توانیم، علم و دانش را کسب کرده و به داخل کشور انتقال دهیم. اگرچه در این زمینه مشکلات و نقاط ضعفی در کشور وجود دارد، اما لازم است در این زمینه نیز برنامه‌های جدی و اساسی داشته باشیم.
وی ادامه داد: روند بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها از سال 94 و 95 وارد دانشگاه‌ها شده است و برای اولین بار دانشگاه‌های کشور وارد پروژه‌های بزرگ بین‌المللی شده‌اند. به طوری که این پروژه‌ها یک تا پنج میلیون دلار در سطح دانشگاه‌ها انجام شد و ما در حال حاضر مجری چندین پروژه در سطح دنیا هستیم.
قائم‌مقام امور بین‌الملل وزیر علوم خاطرنشان کرد: یکی دیگر از فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها توسعه فعالیت‌های علمی با 100 دانشگاه برتر دنیا است. به طوری که در حال حاضر دانشگاه‌های بزرگ داخل کشور با برخی از 100 دانشگاه بزرگ دنیا قرارداد بسته‌اند و دوره‌های مشترک تحصیلی آنها از مهرماه امسال عملیاتی و اجرایی می‌شود.
به گفته آملی، دوره‌های مشترک دانشگاه‌های برتر کشور با 100 دانشگاه برتر دنیا عمدتاً در سطح کارشناسی ارشد و دکتری است.
وی یادآور شد: اقدام دیگری که در حوزه بین‌المللی دانشگاه‌ها صورت گرفته، این است که پروژه‌های تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه‌های داخل کشور و اساتید خارج منعقد شده است و در حال حاضر 235 پروژه مشترک وجود دارد که این پروژه‌ها کمک می‌کنند تا ما از امکانات آزمایشگاهی و تجهیزات آموزشی کشورهای دیگر بهره‌مند شویم و بتوانیم در یک تعامل جدی تحقیقات عمیق‌تر و کیفی‌تری را به مرحله عمل وارد کنیم.
قائم‌مقام امور بین‌الملل وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد: به هر اندازه آموزش عالی ما بتواند بین‌المللی‌تر شود، راحت‌تر می‌توان مشکلات را رفع کرد. در واقع وقتی 52 هزار دانشجوی خارجی در داخل کشور مشغول به تحصیل هستند، ناخودآگاه می‌تواند در ایجاد اشتغال تاثیرگذار باشد.
منبع: ایرنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©