کد: ۱۸۸۲۶۵۷       تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۷

دکتر حداد عادل:
معماری شهرهای فعلی ما و از جمله تهران اسلامی نیست
جلسه 164 شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز دوشنبه 6 اسفندماه 97 به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل برگزار شد.


به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه دکتر حداد عادل با اشاره به بیانیه "گام دوم" که توسط رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» صادر شد، گفت: این بیانیه حاصل تجربه 4 دهه انقلاب اسلامی است و توجه به این بیانیه از منظر علوم انسانی نیز لازم است.

پس از سخنان دکتر حداد عادل، ادامه بررسی سرفصل‌های درسی و برنامه آموزشی رشته "شهرسازی اسلامی" در مقطع دکتری و بررسی میزان انعکاس پیشنهادهای ارائه شده در جلسه گذشته در دستور کار شورا قرار گرفت.
در این بخش با توجه به پیشنهادهای ارائه شده در جلسه گذشته موارد ذیل مورد اشاره قرار گرفت، نقش مبانی فقهی و حقوقی در شهرسازی اسلامی، توجه به مباحث اخلاقی در موضوع شهرسازی و معماری، ارزیابی نظریه‌های نوین شهرسازی از منظر اسلامی، معطوف بودن قید اسلامی به محتوای دروس، پیوستگی موضوع معماری به سبک زندگی، سابقه‌ طولانی تدریس این سرفصل در دانشگاه هنر اسلامی تبریز و بررسی مسیر شکل‌گیری این رشته درسی در کشور و در نظر گرفتن آراء متفکرین مسلمان در حوزه شهر.
پس از ارائه نظرات اعضا، دکتر حداد عادل با توجه به مسائل مطرح‌شده گفت: به نظر می‌رسد در این زمینه می‌توان یک دانشگاه خاص را به‌عنوان نمونه انتخاب کرد تا بتوان این رشته را در آن دایر کنیم.
وی افزود: اگر با توجه به پیشرفت کار حس شد این رشته قابلیت تدریس در سایر دانشگاه‌ها را دارد، آن هنگام موضوع در شورا بررسی خواهد شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: به نظر می‌رسد با توجه به شرایط موجود از نظر استاد، متون آموزشی و... می‌توان این رشته را دایر کرد.
رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت: ایرادی ندارد که یک رشته خاص ابعاد مختلف اسلامی معماری و شهرسازی را مورد بررسی قرار دهد.


حجت‌الاسلام‌ دکتر کاظمینی، دبیر شورای تخصصی حوزوی و معاون ارتباط با حوزه دبیرخانه شورای تحول هم در این زمینه گفت: در بررسی‌های انجام شده ما به این نتیجه رسیدیم که برخی از عناوین درسی کلی و مانند عناوین مقالات علمی هستند.
دبیر شورای تخصصی حوزی تاکید کرد: در بررسی‌های انجام شده ضعف در منابع مستقیم و مرتبط، لزوم اصلاح عناوین درس‌ها و ایجاد تناسب بیشتر میان این عناوین با سرفصل‌ها و توجه بیشتر به مباحث فقهی در کنار رویکرد معرفتی از جمله مسائل قابل توجه در این زمینه است.
وی افزود: خوشبختانه از نظر ادبیات فقهی در این زمینه پیشرفت‎هایی داشته‌ایم و چند سال است که فقه شهرسازی در حوزه علمیه قم توسط یکی از اساتید تدریس می‌شود.
دبیر شورای تخصصی حوزوی ادامه داد: بنابراین با پیشنهاد ارائه این سرفصل‌ها به‌صورت محدود در یک دانشگاه به‌صورت خاص موافقت می‌شود.
دکتر حداد عادل افزود: همه می‌دانیم معماری اسلامی وجود دارد ولی وضعیت فعلی معماری ما اسلامی نیست.
رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی ادامه داد: متأسفانه معماری و شهرسازی ما بر اثر بی‌توجهی‌ به مباحث اساسی در این زمینه، بی‌هویت است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: معیارهایی مانند حریم خصوصی و عفاف، پیوستگی دین و دنیا و... در شهرسازی و معماری اسلامی بسیار مورد توجه است.
وی افزود: معماری و شهرسازی اسلامی امروز به عنوان یک مکتب علمی در جهان مورد توجه است و باید مورد توجه ما هم باشد.
دکتر حداد عادل ادامه داد: در یک کلام می‌توان گفت معماری شهرهای فعلی ما و از جمله تهران اسلامی نیست.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان جلسه 164 شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسای؛ اعضای شورا ضمن اعطای اجازه برای پذیرش دانشجو با توجه به نظرات ارائه شده این برنامه مجدداً به گروه مربوطه جهت بررسی بیشتر ارجاع شد تا ظرف یک سال آینده این برنامه تکمیل و برای تصویب نهایی مجددا در دستور کار شورا قرا رگیرد.
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©