کد: ۱۶۶۹۹۳۴       تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۷

دکتر ولایتی:
تعریف دقیق معماری دوره جمهوری اسلامی لازم است
جلسه 237 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه دکتر ولایتی پیرامون موضوع علم حکمت بنیان گفت: علم جدید به دنبال حکمت است و اگر بتوانیم میراث گذشتگان خود در این زمینه را احیاء کنیم، جهان‌بینی علمی متفاوت خواهد شد و باید گفت نوع جهان‌بینی در تولید علم تأثیر گذار است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نگاه حکمی به علم، عالم را دارای ابتدا و انتها می‌داند و این منظومه عظیم را هدفمند تلقی می‌کند.
دستور بعدی جلسه 237 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران ارائه گزارش معاونت عمرانی وزارت کشور پیرامون موضوع هویت تاریخی شهر در تمدن اسلامی بود که در این گزارش با اشاره به نحوه مدیریت شهری در تمدن اسلامی لزوم بازنگری در ساماندهی اقتصاد شهری مورد تأکید قرار گرفت.
دکتر ولایتی هم در این زمینه گفت: این موضوع گسترده باید به‌صورت تفصیلی بررسی شود زیرا معماری و شهرسازی نقش بارزی در هویت ملت‌ها دارد و در بسیاری از کشورها این معماری است که وجه متمایز با سایر کشورها تلقی می گردد.
وی ادامه داد: مساجدی که تا اواخر قاجاریه ساخته شده است همگی دارای هویت معماری اسلامی -ایرانی هستند.
دکتر ولایتی افزود: در بسیاری از شهرهای اروپایی حفظ ساختمان‌ها و تأسیسات شهری که نشان‌دهنده هویت آن شهر هستند، با دقت دنبال می‌شود.
وی تاکید کرد: مدیریت شهری محله محور در تمدن اسلامی نشان دهنده نوع نگاه این دین مبین به ارتباطات انسانی بوده که متأسفانه امروز این نگاه تضعیف شده است لذا تعریف و تبیین دقیق معماری دوره جمهوری اسلامی لازم است.
دکتر ولایتی گفت: این نوع مدیریت شهری که حاصل آمیختگی دین و دنیاست می‌تواند نشان‌دهنده نگاه جامع اسلام به حیات دنیوی و اخروی باشد.
پس از سخنان دکتر ولایتی، اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است: آثار و عوارض شهرسازی بدون هویت بر سلامت شهروندان، تجدیدنظر در قوانین و مقررات شهرسازی و معماری، محوریت مسجد در محله شهر اسلامی، ساختن ماکت اختراعات دانشمندان تمدن اسلامی و نمایش آنها در اماکن عمومی شهرها.
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©