کد: ۱۶۶۸۳۳۸       تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷

آیت الله رشاد تاکید کرد:
تاسیس دانشگاه هنرهای اسلامی از اقدامات بسیار خوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است / این دانشگاه باید هر چه سریع‌تر ایجاد شود
جلسه 125 مجمع هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره به ریاست آیت الله علی اکبر رشاد برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه که به بررسی پیشنهادهای دانشگاه هنر در خصوص ویژگی‌های نظریه و نوآوری در علوم هنری و شیوه شناسایی و سنجش آثار برجسته هنری اختصاص داشت؛ دکتر اسماعیل بنی اردلان، رئیس دانشکده علوم نظری دانشگاه هنر تهران با اشاره به آیئن نامه‌های موجود گفت: اصحاب هنر با آئین‌نامه‌هایی مواجه هستند که ارتباطی با خلق آثار هنری ندارد، ولی باید توجه کنیم که در محیط دانشگاه‌های هنر نباید توجه به علوم نظری نادیده گرفته شود، چون خلق آثار هنری بیرون از دانشگاه ها هم وجود دارد.
وی با تاکید بر تفاوت بنیان های هستی شناسانه تفکر ایرانیان در مقابل غرب افزود: خوشبختانه در حال حاضر تمایل بالایی در دانشگاه‌ها برای آشنایی با نظریه‌های موجود در تمدن ایرانی- اسلامی وجود دارد.
وی ادامه داد: امروزه به شدت با این پرسش روبرو هستیم که آیا در دوره کنونی نیز می توان هنر اسلامی-ایرانی داشت؟ و اگر آری به چه شکل؟.
نسبت هنر و سنت های تاریخی گذشته، چگونگی انتقال باورهای دینی ارزشی و اخلاقی در آثار هنری، نسبت هنر و هویت، نسبت خلاقیت با سنت‌ها، نسبت اصول زیبایی شناسی با تاریخ سنت‌های هنری، امکان هنر اسلامی امروز و آینده و هنر معاصر جهان اسلام از مباحثی بود که در این جلسه مورد توجه قرار گرفت.
در ادامه جلسه دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز گفت: جنس نظریه پردازی در حوزه هنر اساساً با نظریه پردازی درحوزه علوم انسانی تفاوتی ندارد.
وی افزود: البته می توان نظریه‌ها را در قالب هنر ترویج و گسترش داد.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: ارائه نظریه در قالب یک اثر هنری با آثار هنری دیگر متفاوت است، به عبارت دیگر هنرمندان ابزار اضافه ای برای ارائه نظریه خود دارند که آن هم آثار هنری است و این آثار نباید با سایر آثار هنری اشتباه گرفته شود.
دکتر سلیمی گفت: صرف پرداختن به حوزه‌های کلان زیبایی شناسی قدسی نمی تواند اولویت‌ها و نیازهای مقوله هنر ما را نشان دهد.
وی افزود: پرداختن به مسائل ملموس و کاربردی درهنر مانند هنرهای تجسمی و موسیقی از موارد مهمی است که بایستی توجه ویژه ای به آن داشت.
تفکیک مفهوم هنر به مثابه دانش با مفهوم هنر به مثابه یک مهارت، تعیین حدود ثغور یک نظریه هنری، تعیین فرآیند خلق آثار هنری، توجه به مقوله «عرفان» در موضع حکمت ایرانی اسلامی، توجه به مباحث زیربنایی همچون چیستی هنر و خاستگاه هنر از دیگر مواردی بود که توسط اعضا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه گفت: تاکنون بیش از دو هزار کرسی توسط کرسی‌های نظریه پردازی در اقصی نقاط کشور برگزار شده که عمدتاً در حوزه‌های روانشناسی، جامعه شناسی، فلسفه و اقتصاد بوده اند؛ اما در حوزه‌هایی همچون هنر نظریه مشخصی ارائه نشده است.
دبیر هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره افزود: بایستی در حوزه فقه هنر و فقه موسیقی اقدام فعالانه داشت.
رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ادامه داد: برای تعریف مفاهیمی چون موسیقی اسلامی و موسیقی حکیمانه نیازمند توجه به نظریه پردازی در حوزه هنر هستیم.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت الله علی اکبر رشاد رئیس هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره، نیز در این جلسه گفت: فعالیت‌های حوزه هنر نیاز به مدیریت و ساماندهی جدی دارد.
وی افزود: حوزه هنر عرصه‌ای چند وجهی است که همین موضوع سبب مشکلاتی در ساماندهی آن شده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: وجه عمل در فعالیت‌های هنری برجسته است و به همین منظور بایست در ارتقای اساتید حوزه هنر به قابلیت‌های تجربی آنها نیز اهتمام صورت گیرد.
آیت الله رشاد گفت: مصوبه تأسیس دانشگاه‌ هنرهای اسلامی ایرانی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی که به پیشنهاد استاد فرشچیان نهایی شد از اقدامات  بسیار خوب و قابل توجهی است که نیاز به اجرای هر چه سریع‌تر آن احساس می­شود.
وی افزود: در فضای قانون گذاری آموزش عالی خلأها و موانعی به چشم می خورد که بایستی به رفع آن اقدام کرد و با توجه به شرط استادی در اعضای شوراهای تخصصی، دسترسی به استاد در حوزه هنر کم است و خیلی از اساتید هم تجربی هستند.
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©